pondělí 15. listopadu 2010

Směny v zaměstnání a sport z mé zkušenosti

Práce na ráno

Největší výhodou ranních směn je zachování přirozených biorytmů pro organismus. Pokud si pak můžete přispat a chodit do práce na osmou hodinu a končit ve čtyři, je to pro sportování a následnou regeneraci ideální. Kdo však má to štěstí mít takovou pracovní dobu, může se považovat za šťastlivce. Já takové štěstí zatím neměl a tak mám stále povinnost vstávat před pátou hodinou ranní, a to opravdu nemám rád. Nicméně z těch cyklů, co jsem absolvoval, což jsou dvousměnný provoz (ranní, odpolední), třísměnný(ranní, odpolední, noční) a nepřetržitý provoz, jsou jednosměnné pracovní úvazky tím nejlepším možným řešením jak pro sportování, tak i pro naše zdraví.

Dvousměnný pracovní cyklus

Většinou se jedná o střídání práce na ranní a odpolední směnu. Celkem mě to nevadilo, navíc jeden týden jsem si mohl krásně přispat. V tom případě jsem ale dost často nestihl svůj trénink a musel jsem odejít do práce. Návrat pozdě večer okolo půl jedenácté mě už neumožnil absolvovat cvičení. Výhodou je tedy možnost spánku v noci a přispání si v ranních hodinách. Nejlepší řešení je chodit spát ihned po příchodu z odpolední(okolo 23. hod.) a vstávat něco kolem 7 až 8. Když pak cvičíte 2 x ve všední den a 2 x o víkendu, dá se to celkem bez problémů zvládnout.

Třísměnný pracovní cyklus

Tady už začíná jít o zdraví. Zásah do spánku a rozhození biorytmů. Při noční jsem cvičení musel regulovat na 3 cvičební jednotky týdně, z toho 2 o víkendu. Z počátku týdne jsem nemohl spát. Po úterní směně (ve středu ráno) už jsem naspal po příchodu z noční asi 7 hodin, což jsem považoval za úspěch. Se stravou to bylo děsný. Snažil jsem se jíst ještě ve dne. V noci jsem jedl nejpozději okolo 1 hodiny noční a potom už maximálně nějaké ovoce. Nechápal jsem, jak se někdo mohl cpát po půlnoci knedlíky, gulášem a dalšími těžkými jídly, ale řekl jsem si že jsou asi zvyklí, takže proč ne. Já jsem to ale odmítal, protože mě na břichu v tomto případě přibývalo neúměrné množství tuku. Na nočních směnách jsem také nasadil poprvé doplňky stravy na podporu nervové soustavy a bdělost. Bral jsem lecitin, ginkgo bilobu, vitamíny ve formě multivitamínu. Občas jsem nasadil karnitin, koenzym Q10 a echinaceu. Výhody práce na noční jsem nenašel žádné. Nevýhody omezení cvičení v době nočních směn a nabírání tuku v případě nevhodné stravy. Noční tedy nedoporučuji všem, kdo chtějí aktivně žít a sportovat. To jsem však netušil, že mě čeká ještě něco horšího.

Nepřetržitý provoz

Z počátku to vypadalo velmi nadějně a dokonce jsem se na to i těšil. Chodit polovinu měsíce do práce a druhou polovinu být doma mě nepřipadalo vůbec k zahození. Cyklus vypadal následovně. Jednalo se o dvanácti hodinovou pracovní dobu. Začínal pondělní ranní směnou. Dva dny ranní, dva dny volno, tři dny noční, dva dny volno, dva dny ranní, tři dny volno. Cyklus se potom opakuje, ale v obrácených směnách čili začíná se v pondělí v noci.

Po několika opakování cyklu ranní a noční během krátké časové doby došlo k naprosté destrukci biorytmů. Nijak jinak to ani neumím popsat. Postupná nechuť k jakémukoliv pohybu. Po příchodu z nočních směn byla extrémně krátká doba při přechodu na ranní směnu. To znamená, že pokud jsem skončil v šest ráno ve středu, musel jsem nastoupit na víkendové směny v pátek ráno. To je pouze dvě noci, z toho první jsem nemohl usnout, druhou noc jsem usnul okolo 12 – 1 hodiny noční.

Později, když jsem měl zcela rozhozený život, jsem na ranní směnu nemohl spát vůbec. Veškerá práce, kterou jsem vykonal ve sportu, byla pryč. Podkožní tuk přibýval, kondice klesala. Po čase jsem sotva vyšel s přestávkami kopec, který jsem kdysi vyběhl zcela bez problémů. Začali mě také poměrně hodně bolet záda. Měl jsem žaludeční potíže a stavy nechutenství. Jindy jsem se naopak přejídal nezdravými potravinami, zřejmě následkem stresu.

To vše mě donutilo k rozhodnutí změnit zcela život a začal jsem si hledat práci pouze na ráno. Po šesti letech na vícesměnných provozech byl nejvyšší čas odejít. Práci jsem našel, začal jsem opět sportovat a kondice se postupně vrací. Poku bych měl znovu jít pracovat na směny, musela by mě k tomu přinutit pouze tíživá ekonomická situace, ale určitě vím, že za cenu poškozování zdraví a tím i zkracování života vlivem nepřirozených pracovních podmínek bych pod určitou částku v žádném případě nešel.

Žádné komentáře:

Okomentovat